Kritická aktualizace EET 2018 (22.5.2018)

23. 05. 2018

Co se vlastně stalo?

Finanční správa má v úmyslu v průběhu srpna 2018 změnit vydavatele serverového certifikátu (tento certifikát slouží k ověření, že jste připojeni na správný EET server).

Certifikát bude změněn na serveru Finanční správy – váš osobní EET certifikát se nemění. Viz oznámení na oficiálním webu etrzby.czStanovisko ABX software a řešení pro uživatele s podporou

S možností takovéto změny zadávací dokumentace, podle které jsme náš EET modul vytvořili, nepočítala. Původní kořenový certifikát má platnost do roku 2037, tedy ani my jsme změnu nepředpokládali. Vzniklou situaci budeme řešit v rámci uživatelské podpory.

Hlavní problém je ten, že není předem známo datum výměny certifikátu na serveru Finanční správy. Až do tohoto data je potřeba používat dosavadní certifikát, a teprve po jeho výměně plynule přejít na nový. To stávající EET modul neumí.

Proto jsme nyní uvolnili novou verzi naší EET knihovny, která umí pracovat s více certifikáty zároveň. Zároveň se nám pro novější operační systémy Windows (Vista, 7, 10) podařilo vytvořit novou (navíc o něco rychlejší) variantu, která by si s případnými dalšími podobnými změnami vydavatele certifikátů v budoucnu měla poradit sama. Současně ale i nadále podporujeme operační systém Windows XP (POS Ready 2009).

Upozorňujeme, že bez aktualizace si program sám se změnou vydavatele serverového certifikátu neporadí (znovu připomínáme, že se jedná o změnu na straně Finanční správy, nikoliv ABX). Jinými slovy – neaktualizovaný program nebude schopen odesílat tržbu do EET!Informace pro uživatele bez technické podpory

Pokud nemáte nárok na uživatelskou podporu a tudíž ani na novou verzi programu, můžete se pokusit sami v adresáři programu nahradit stávající certifikát Geotrust novým Digicert. Certifikát uložte pod stejným jménem. Upozorňujeme, že se stávajícím EET modulem ale nelze používat oba certifikáty současně. A protože Finanční správa nezveřejnila přesné datum změny, budete s výměnou muset počkat, dokud nezačne při odesílání tržeb docházet k chybám kořenového certifikátu. Zároveň do té doby nelze ani vyzkoušet, zda nový certifikát správně funguje. Jakékoli související technické potíže ať už na straně EET serveru Finanční správy, nebo i v jednotlivých počítačích (pokladnách) nelze vyloučit!

Další pomoc s přechodem je/v době přechodu bude k dispozici pouze v rámci uživatelské podpory. V kritické době změny předpokládáme zvýšený nápor volání na naši linku. Uživatelům bez předplatného se nebudeme moci věnovat a to ani v případě, že se rozhodnou na poslední chvíli předplatné obnovit. V případě zájmu o předplatné proto doporučujeme jej objednat co nejdříve.

Pro další informace, nebo objednávku předplatného kontaktujte naši hot-line.